*

Just Eat It.

The Photo Wall

Tags: ,


My daughter bought a pile of not-so-pretties at the farmer's market to make apple pies in our community kitchen. These #organic not-so-pretties cost $1 a pound. Their blemish-free counterparts, $2.75 a pound. SO much edible, delicious produce goes to waste because it doesn't look perfect. I am willing to do my part for the cause and eat lots of pie ;) @uglyfruitandveg and @imperfectfruit are a couple of feeds to follow for more on #foodwaste. #NoFoodWasted #zerowaste #eatyouruglies by zerowastechef

Source link

See The Photo Wall